neuron To, że programujemy się od urodzenia, a nawet wcześniej, jest już oczywiste dla wielu z nas. Niewielu jednak zastanawia się nad skutkami tego procesu, który zazwyczaj wiążemy z dążeniem do ogólnie pojętego szczęścia. Życie sprowadza się do tego by odnieść sukces zarówno osobisty jak i zawodowy. Jedak to w jaki sposób funkcjonujesz mentalnie ma znacznie więcej zależności niż mogło by się na pierwszy rzut oka wydawać.

Kiedy człowiek dorasta jego postrzeganie świata jest, można by rzec, niewinne. Obserwując świat, otrzymujesz wszelkie informacje z otoczenia i w ten sposób budujesz swój własny obraz subiektywnej rzeczywistości na bazie własnych doświadczeń. Wchodząc w dorosłe życie zaczynasz zauważać, że nie wszystko jest takie na jakie wygląda, co więcej bardzo wiele rzeczy się nie sprawdza. Oczywiście takim spostrzeżeniom towarzyszą negatywne emocje, które wyzwalają szereg zachowań rodzących niebezpieczne nawyki.

Właśnie tak rozpoczyna się błędne kolo „umysł – ciało”. Prześledźmy taki schemat na przykładzie. Dziecko, które powiedzmy nie ma najlepszych relacji z rodzicami w wieku dojrzewania, zaczyna buntować się w sobie, czemu towarzyszą negatywne emocje; zranienia, smutku czy złości. Młody człowiek może zacząć użalać się nad sobą, co powoduje jeszcze większy stres i nasilenie negatywnych odczuć. Użalający się człowiek szuka rekompensaty, aby poczuć się lepiej i sięga wtedy po np używki lub słodycze. Rozpatrzmy wersje ze słodyczami.

Jeśli objadanie się słodyczami nie ma końca powstaje oczywiści silne uzależnienie przypieczętowane chwilowym, lepszym samopoczuciem. Dość szybko organizm zaczyna się degradować. Szkodliwość cukru jest tak ogromne, że z czasem dochodzi do zachwiania delikatnej równowagi w organizmie. W jelitach zachwiana jest delikatna homeostaza pomiędzy dobroczynnymi bakteriami, a potrzebnymi w procesach min. trawienia drożdżami. Najpierw giną bakterie gdyż są mniej odporne, a wtedy dochodzi do do przerostu niebezpiecznych grzybów candida. Candida ogarnia z czasem cale ciało, również mózg powodując szereg zmian w psychologii człowieka min:

 • zaburzenia koncentracji i brak możliwości skupienia uwagi,
 • nienadążanie za tokiem myśli naszych rozmówców,
 • wypadanie słów,
 • niezrozumienie zdań i zastępowanie ich innymi znaczeniami,
 • roztargnienie,
 • niczym nieuzasadniona złość,
 • agresja w stosunku do otoczenia,
 • trudności w zapamiętywaniu i zaniki pamięci, myśli o śmierci,
 • głęboka depresja i myśli samobójcze,
 • stany lękowe i nerwowość,
 • fobie,
 • bezsenność,
 • koszmary senne,

Jeśli człowiek, który odczuwa właśnie takie zmiany rozpocznie leczenie psychiatryczne jego stan może tylko się pogorszyć, gdyż leki będą tłumiły jego umysł i ciało. Stąd już prosta droga do co raz gorszego stanu zdrowia. Oczywiście całość ujęta została w dużym uproszczeniu ale pokazuje schemat zależności.

Błędne koło polega nadal na tym, że nie leczymy się holistycznie. Nasz głowa poddaje nam wiele negatywnych emocji i hamujących decyzji, co sprawia, że nie czujemy się szczęśliwi, z różnych przyczyn przestajemy o siebie dbać, powodując, że nasze ciało również zaczyna chorować, a większość chorób powoduje jeszcze gorszy stan psychiczny… nie trzeba dalej pisać by udowodnić Ci, że to błędne koło.

Zatem co należy zrobić gdy pojawi się ów moment krytyczny? Oczywiście dla każdego taki moment pojawi się na innym etapie błędnego koła. U wielu z nas już na początku tej drogi, ale niestety dla większości będzie to krytyczny moment objawiający się bardzo złą kondycją zarówno zdrowia psychicznego i fizycznego. Warto zatem w tym określonym momencie zbadać najpierw swoje ciało by wykluczyć wszystkie czynniki fizyczne zaistniałego stanu psychicznego. Takie czynniki to min.:

 • zakwaszenie organizmu,
 • przerost candidy,
 • pasożyty,
 • zmiany hormonalne itp.

Po tym, kiedy wprowadzasz zmiany w swojej diecie, rozpoczynasz oczyszczanie swojego ciała i suplementacje, a Twoje wyniki się poprawiają, dopiero odsłania się niejako prawdziwy stan twojego umysłu. Teraz dopiero możesz dojść ze sobą do ładu pod kontem mentalnym, co jak się zdaje może być o wiele prostsze. Na koniec, gdy Twoje ciało i umysł są w dobrej kondycji przychodzą inne cudowne przemiany – rozwój duchowy, ale to już temat na inny artykuł :).