deskaeinstein  Podążaj za swoją ciekawością

Jest bardzo wskazane żeby każdy z nas włączył ciekawość dziecka. Czasem żyjesz w świecie bardzo znanym, bez możliwości poznania, bez chęci odkrywania. Jeśli kisisz się w swoich schematach nigdy z nich nie wyjdziesz. Tak jak zwierze, które zaznaczyło w terenie własny obszar i nie zastanawia się co jest dalej. A być może tam właśnie czeka nowy lepszy obszar z większymi możliwościami. Spytasz: po co? Skoro mam własny kawałek ziemi i go zaciekle bronie nawet jeśli stał się niewygodny. Oczywiście są również zwierzęta, które poszukają nowych terenów. Wiedzione swoją ciekawością lub potrzebą odkrywają nowe obszary. Czasem te obszary są kompletnie nieprzydatne, czasem nawet niebezpieczne ale zdarzają się również takie, które obfitują w pożywienie, schronienie i inne zasoby, które wcześniej były niedostępne lub nieznane.

Podążaj za swoją ciekawością oznacza tyle co włącz myślenie, marząc, kreując, szukając, dopytując, sprawdzając, badając i testując. Nie zostawaj w tyle. Nowe obszary, nowi ludzie to nowe zachowania. Pamiętaj, że każda myśl zmienia Twój umysł. Dlatego potrzebne Ci są nowe wrażenia, nowi ludzie, nowe obszary, nowa wiedza. Twoja ciekawość zatem to świetne narzędzie, które pozwala Ci odkryć każdego dnia coś inspirującego. Nawet jeśli to coś nieprzydatnego czy groźnego, to może stanowić inspirację dla Ciebie, dla Twojego umysłu.

Tylko ciekawi świata ludzie, odważni by iść pod prąd dokonują wielkich i małych odkryć. Odkryć zmieniających bieg ludzkości lub bieg własnego życia. Każde z tych odkryć tak ważne dla Ciebie poddaje Ci nową jakość życia. Niech więc Twoja Ciekawość wyznacza Ci nowe ścieżki życia i nowe odkrycia.

Wytrwałość jest bezcenna

Kiedy dążysz do celu może to być krótka i łatwa droga, może to też być długa i wyczerpująca podróż. Częściej zdarza się ta druga opcja. Wytrwałość dążenia do celu wbrew wszystkiemu i wszystkim jest cechą u ludzi niezwykle rzadką. Odkrywcy niejednokrotnie dokonywali tysięcy prób czy eksperymentów aby osiągnąć zamierzony cel. Ich wytrwałość godna podziwu zapiera dech.

We wszystkich biografiach znanych ludzi, o których się mówi, występuje ten czynnik, czyli niezwykła wytrwałość i upór. Można ciągle zmieniać działanie poszukując łatwej drogi lub też dążyć ciągle do jednego celu różnymi drogami. To nie proste, gdyż dochodzi tu element wiary w to co się robi. Tylko wiara i wytrwałość pozwala nam wytrzymać. A czasem jest tego sporo: ośmieszanie, obelgi, brak funduszy, brak warunków, nieprzychylność otoczenia itd. Wytrwałość jest cechą ludzi silnych, takich których wiara w to co robią jest niewzruszona. Programując siebie ćwicz swą wytrwałość, bo pewne jest to, że możesz to zrobić, wyjść ze schematów i stworzyć nowe. Zatem wytrwałość jest jedną z cech, które będą Ci potrzebna, a nawet niezbędna. Nie wolno Ci przestać wierzyć i zrezygnować.

Skoncentruj się na teraźniejszości

Siła koncentracji jest potężnym narzędziem. Możesz sprawdź to na sobie. Siłę koncentracji pokazuje eksperyment z promieniami słońca, które padają łagodnie na opadłe liście w jesienny ciepły dzień. Liść co najwyżej się zagrzeje i wyschnie. Jednak jeśli skoncentrujesz promienie słońca przez soczewkę na jeden z liści odpowiednio długo, liść się zapali i spłonie. Tak działa koncentracja. Jest silna i gorąca jak płomień, rozgrzewa bowiem Twoje działanie do czerwoności by osiągnąć cel.

Twoją siłą jest wyobraźnia

W Twojej wyobraźni możesz być kim zechcesz, mieć co chcesz i robić co chcesz. Największym Twoim skarbem i sojusznikiem może być Twoja wyobraźnia pod warunkiem, że pozwolisz jej na swobodne działania. To ludzie, których wyobraźnia jest ograniczona, którzy nie potrafią marzyc i bawić się kreatywnością, mają największy problem z wyjściem ze sowich schematów, pozostają zamknięci w swym ograniczonym świecie. Często słyszę: nie mogę sobie tego wyobrazić, to niewyobrażalne lub niemożliwe. Jednak historia pokazuje, że wszystko jest możliwe jeśli tylko człowiek nie stawia sobie murów, których nie może przeskoczyć. Wystarczy zadawać sobie w właściwe pytania: „jak?” zamiast oświadczać: „to niemożliwe”

Popełniaj błędy

Dziwna rada? Być może tak, być może nie. Pomyśl, jeśli od urodzenia wszystko przychodziło by Ci bez wysiłku, to pewnie żył byś tym prostym życiem, nie zwracając uwagi na inne możliwości. W takim razie, co dają Ci błędy? Błędy zmuszają cię do poszukiwania. Poszukiwania pozwalają odkrywać nowe obszary, a nowe obszary to rozwój. Najczęściej obawiamy się błędów i nie czujemy się z nimi dobrze, rozpamiętujemy je, zastanawiamy się dlaczego. Rzuć ten model myślenia i zastanów się jak odwrócić ten błąd w coś niesamowitego, kreatywnego, nowego. Popełniaj błędy i przekuwaj je w lekcje, w kreatywne poszukiwania, w nowe pomysły i nowe rozwiązania

Żyj chwilą

Żyj chwilą, bo w niemal każdej chwili jest coś pięknego, coś niesamowitego, a przede wszystkim coś niepowtarzalnego. Często poddajmy się marzeniom o lepszym życiu nie zauważając tego co mamy. Niestety mamy tą tendencję koncentracji na tym czego nie mamy, zamiast na tym co już jest wokół nas. Nie doceniając tego co już masz, sprawiasz, że jest to dla Ciebie mało istotne. Dlaczego zaczynasz doceniać to co masz, dopiero po stracie? Strata czegoś cennego uzmysławia nam brak… No ale wtedy już jest za późno. Więc wyobraź sobie teraz przez chwilę stratę bliskich Ci osób, stratę tego co masz w głowie, zdrowia, sprawności, umiejętności, wyobraź sobie stratę rzeczy materialnych. Jak to odbierasz? Być może to uzmysłowi ci że warto żyć chwilą obecną, bo to co jest wokół jest cenne i unikalne. Każda chwila to szczęście, nauka, dostatek, obfitość, piękno itd.

Twórz wartość

Twórz coś czego nie tworzą inni: uniwersalne wartości i jakość. Tworząc rzeczy przeciętne skazujesz swoje życie na przeciętność, a przecież nie o to chodzi, chodzi o tworzenie niezwykłej jakości. Jeśli stworzysz wartości, tworzysz swoje życie celowym. Zadowolenie z takiego stanu rzeczy jest ogromne.

Oczekuj innych rezultatów

Walenie głowa w mur to coś czego doświadczamy w życiu bardzo często. Jeśli zauważasz w twoim życiu powtarzające się sytuacje oznacza to tyle, że działasz ciągle w taki sam sposób, otrzymujące te same rezultaty. Szaleństwem jest działać ciągle w ten sam sposób oczekując innych wyników. Dlatego jeśli pragniesz zmian, wprowadź je w życie zmieniając sposób działania.

Wiedza przychodzi wraz z doświadczeniem

Pamiętaj, że zawsze będziesz wiedział na początku znacznie mniej niż z biegiem czasu. Czas to doświadczenia, to błędy, to napotkani ludzie, to rozmaite sytuacje, które uczą. Trudno jest oczekiwać doskonałej wiedzy zanim zaczniesz realizować swoje plany. Żadna książka, żaden poradnik nie przygotuje cie na nieprzewidziane sytuacje. Wiedza którą posiądziesz sam jest najcenniejsza, możesz się nią dzielić z innymi pamiętając, iż każdy kto chce odnieść swój własny sukces sam posiądzie wiedzę w danym zakresie w myśl zasady: wiedza przychodzi wraz z doświadczeniem.

Naucz się działać lepiej

Działanie, działaniu nie równe. Jeśli podjąłeś trud wykonania planu i nie jesteś zadowolony z rezultatu naucz się działać lepiej. Jeśli sam nie wiesz jak, spytaj tych, którzy są ekspertami. Wbrew pozorom eksperci często chętnie dzielą się swoją wiedzą. Zawsze też możesz kreatywnie podejść do sytuacji i wymyślić samemu najlepszy dla ciebie, w danym momencie, sposób działania, uzyskując nieprzeciętny wynik oraz nieprzeciętna satysfakcję!

Powodzenia