k14926906Ten artykuł powstał po obejrzeniu wielu odcinków serii „Katastrofa w przestworzach” oraz rozmowie z metalurgiem mającym rozeznanie w powszechnie wykorzystywanych materiałach konstrukcyjnych . Dlaczego to zrobiłam? Ponieważ szukam odpowiedzi dotyczącej podejmowania decyzji. Niedawno opublikowałam swój generator podejmowania decyzji ponieważ wiem, że prawie każdy napotyka prędzej czy później na problem w tej materii. W większości przypadków jednak podejmowanie decyzji jest zwyczajną czynnością dokonywaną każdego dnia. W skrajnych przypadkach są Ci, którym trudność sprawia podjecie praktycznie każdej decyzji.

Statystycznie jednak rzecz ujmując najtrudniej jest podjąć decyzje. które stanowią punkt zwrotny lub stanowią dużą zmianę wywierającą wpływ na życie. Prawie każdy z nas stanął kiedyś przed taka decyzją, a rezultaty jego działania miały określony skutek. Od znajomego metalurga dowiedziałam się, że każdy wypadek, zawalenie konstrukcji ma swoją przyczynę w postaci: wadliwego projektu, niewłaściwej budowy, niewłaściwego użytkowania lub niewłaściwej konserwacji. Nie ma innej opcji. W zasadzie praktycznie również każda katastrofa lotnicza oparta była o czyjąś decyzyjność, zaniedbanie lub błędne założenia.

W naturze ludzkiej leży mylenie się. Mówi się o tym, że tylko ten kto nic nie robi, nie popełnia błędów. Jest to dla mnie oczywiste oraz nawet potrzebne gdyż tylko dzięki pomyłką uczymy się i rozwijamy. Jednak czasem dochodzi do drastycznych zdarzeń, które wywołują ogromny wpływ na życie. Dla mnie oczywiste jest również to, że z każdego wydarzenia można wyciągnąć pozytywne wnioski, coś naprawić, poprawić, zmienić. Są jednak obszary w życiu, które powinny być szczególnie chronione przed pomyłkami.

Chodzi przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo. Niestety również w tych obszarach dochodzi do błędnych założeń, do zbytniego lekceważenia tego co niemal oczywiste. Podejmowanie decyzji zatem z myślą „a nóż się uda” może być niezwykle niebezpieczne. Warto czasem zastanowić się czy gra jest warta ryzyka nieodwracalnych skutków. Niezwykle przydatnym narzędziem do podejmowania trudnych i ryzykownych decyzji jest zestaw zaledwie trzech pytań które warto sobie zadać przed podjęciem takiej decyzji.

Co najgorszego może się w tej sytuacji wydarzyć?

Jakie jest procentowe prawdopodobieństwo wystąpienia negatywnych skutków?

Czy jestem w stanie zaakceptować takie ryzyko?

k18533657Kolejne dwa ważne czynniki: stres i napięcie powodują brak koncentracji, jasnego myślenia, intuicyjnego podejścia. Negatywne emocje powodują niejednokrotnie kompletny chaos w głowie, a działanie i decyzje podejmowane są na oślep. Oglądając serie katastrof w przestworzach można zauważyć, że ci piloci którzy zachowali spokój, opanowanie byli świadomi swojego działania oraz podejmowali znacząco korzystniejsze decyzje. W historii lotnictwa są niemal cudowne przykłady ocalenia . Co zatem wpłynęło na to, że loty które mogły się uratować ulegały katastrofom, a takie które były przez znawców uważane za stracone, ocalały?

Maszyny są proste w użyciu, bo działają w przewidywalny sposób, człowiek jest znacznie bardziej skomplikowaną maszyną gdyż w sposobie jego myślenia i działania jest spory margines zróżnicowania, który wynika z różnych doświadczeń. Podejmowanie działania oraz procesy decyzyjne nie są jednoznaczne, nie są często również logiczne czy wynikowe. Często są bardzo zniekształcone w stresie, w silnych emocjach i w zmęczeniu. Dlatego umiejętność opanowania emocji i wykorzystania własnych doświadczeń moją miejsce tylko wtedy gdy umysł jest spokojny i opanowany.

Rozwój osobisty jest zawsze czynnikiem zwiększającym świadomość siebie i swojej drogi. Decyzyjność nakierowana jest wtedy na realizację siebie oraz spełnienie. Znacząco łatwiej jest zatem podjąć decyzję gdy wiesz czego chcesz, dokąd zmierzasz i kim jesteś. Wiedza ta pozwala Ci na swobodne decydowanie o zmianach, które są znacznie bardziej korzystne gdyż prowadzą w konkretnym kierunku. Zapewne możesz zauważyć to u siebie, w obszarach twojej pasji, znacznie prościej jest Ci podejmować decyzje, gdyż odczuwasz większy spokój i działasz intuicyjnie. Zachęcam zatem do odkrywania siebie, do poznawania swego wnętrza, do budowania swojej wartości w oparciu o pozytywne doświadczenia, do świadomego odkrywania swojego ciała i umysłu gdyż jest to gwarancja na spełnione i szczęśliwe życie. C.D.N….